Twoje zdrowie zaczyna się w jelitach!

Dodane przez admin

Czy wiesz, że możesz uniknąć zdecydowanej większości Twoich dolegliwości, „robiąc porządki” w jelitach?

Jelita zamieszkują tryliony mikroorganizmów i jest ich więcej niż komórek naszego organizmu. Pełnią wiele niezbędnych życiowo funkcji m.in. pomagają trawić pokarmy, wspomagają działanie układu odpornościowego, produkują witaminy, chronią przed patogenami i wspomagają metabolizm. Jelita mają bezpośrednie połączenie z naszym mózgiem. To, co się w nich dzieje, odbija się w naszych emocjach i samopoczuciu. Dzisiejszy styl życia zaburza prawidłowy skład flory jelitowej, a jej dysfunkcje prowadzą do wielu dolegliwości i chorób.

Co może wywołać dysbiozę jelit?

  • Silny stres
  • Antybiotyki – naewt krótkotrwała terabia antybiotykowa
  • Monotonna dieta uboga w błonnik pokarmowy
  • Wysoko przetworzona żywność i konserwanty
  • Stosowane leków NLPZ (Niesteroidowych Leków Przeciw Zapalnych)  np.: paracetamol, ibuprofen
  • Zmniejszona kwasowość soku żołądkowego wywołana stosowaniem inhibitorów pompy protonowej

Do czego może doprowadzić dysbioza jelit?

  • ADHD i nadpobudliwość
  • Alergie: pokrzywki, egzemy, AZS
  • Autyzm
  • Choroby autoimmunologiczne: hashimoto, łuszczyca, celiakia, RZS, ZZSK
  • Chroniczne zmęczenie
  • Migreny, bóle głowy nieznanego pochodzenia
  • Nadwaga, otyłość
  • Nawracające infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych
  • Nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych, szczególnie grzybicze i bakteryjne
  • Nieswoiste zapalenie jelit np. choroba Leśniowskiego–Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • Obniżony nastrój, depresja
  • Zespół jelita drażliwego, wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle brzucha, zgaga

Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować dysbiozę?

Badając dysbiozę jelit, należy wykonać kompleksowe badania z kału oraz oznaczyć poziom zonuliny we krwi. W pierwszej kolejności określane jest pH kału, jego konsystencja oraz ogólna ilość bakterii. Następnie szczegółowo analizuje się skład mikroflory jelitowej pacjenta z podziałem na mikroflorę beztlenową i tlenową. Wśród badanych szczepów bakterii wyróżnia się mikroflorę ochronną, immunostymulującą, proteolityczną/gnilną i potencjalnie chorobotwórczą. Wykryte szczepy pochodzą np. z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacteroides, Clostridium, Eggerthella, Escherichia coli, Klebsiella, Citrobacter, Salmonella, Bacillus. Dodatkowo oznaczana jest ilość grzybów drożdżopodobnych (Candida albicans i Candida non-albicans) i pleśni. Są one najczęściej odpowiedzialne za rozwój kandydozy/ candidy jelit, popularnie określanej grzybicą jelit. Chociaż Candida naturalnie występuje w organizmie człowieka, zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej mogą doprowadzić do nadmiernego rozrostu grzybów i przykrych konsekwencji zdrowotnych. Wyniki ilościowe bakterii wskazują na stan obniżony, podwyższony lub prawidłowy w stosunku do norm. Molekularne testy PCR pozwalają również zbadać mikroflorę ochronną uszczelniającą nabłonek jelit Akkermansia muciniphila oraz Faecalibacterium prausnitzii. Standardowo należy rozważyć oznaczenie kalprotektyny oraz krwi utajonej w kale.

Co daje nam wynik badania mikroflory jelitowej?

Na podstawie wyniku badania flory jelitowej, który w szczegółowy sposób ocenia strukturę i skład mikroflory, stwierdza się stopień i typ dysbiozy jelit. Informacje te są niezbędne do wprowadzenia dobranej, celowanej probiotykoterapii i właściwego leczenia.

Dlaczego probiotykoterapia celowana?

Diagnostyka i leczenie dysbiozy jelitowej ma na celu przywrócenie równowagi ilościowej i jakościowej mikroflory jelit. Pozwoli to na likwidację objawów wynikających z zachwianej struktury mikrobiomu w jelitach. W celu modyfikacji mikroflory stosuje się celowaną probiotykoterapię. Oznacza ona dobieranie wyselekcjonowanych szczepów probiotycznych do indywidualnych wyników pacjenta, aby optymalnie wpływać na przywrócenie równowagi w mikroflorze jelitowej. Dostępne probiotyki analizuje się pod kątem składu i zaleca Pacjentowi właściwe dawkowanie. Dzięki temu terapia probiotykami jest efektywna i bezpieczna dla Pacjenta.

Modyfikacja mikroflory jelitowej szansą na leczenie chorób metabolicznych

Modyfikacja mikroflory jelitowej może być sposobem na leczenie otyłości, zespołu jelita drażliwego, chorób autoimmunologicznych i innych. Pełne spektrum możliwości wpływania na organizm człowieka poprzez modyfikację mikroflory jest ciągle odkrywane i poszerzane. Jest to zagadnienie niezwykle złożone. Żeby uświadomić sobie, jak ważną jest ta strukturą i jak ogromny może mieć wpływ na człowieka, wystarczy wiedzieć, że liczba genów mikrobiomu przewodu pokarmowego genów jest co najmniej 100-krotnie większa niż liczba genów człowieka. „Geny te są zaangażowane m.in. w metabolizm węglowodanów, aminokwasów, ksenobiotyków, wytwarzanie witamin i izoprenoidów, jak również metanogenezę.” (źródło Wikipedia). Z tego względu badacze postulują, że ludzki metabolizm to zespół metabolizmu człowieka i jego mikrobiomu jelitowego. Często analizowany jest związek pomiędzy mikroflorą a otyłością. Badacze udowodnili na myszach, że transfer bakterii jelitowych od myszy otyłych do myszy szczupłych powodował u nich znaczny przyrost masy ciała. Daje to nadzieje na uzyskanie nowych narzędzi do walki z otyłością i wieloma chorobami metabolicznymi, u podstawy których leży dysbioza. Obecnie najlepiej poznaną i praktykowaną formą leczenia dysbiozy jest probiotykoterapia i dieta bogata w prebiotyki naturalne.

Wszystkie badania niezbędne do kompleksowej diagnostyki mikroflory jelit wykonasz bez wychodzenia z domu – zamów badanie